Saturday, July 27, 2013

                    სიმღერებად ქცეული ლექსები(ინტეგრირებული გაკვეთილი)
ინტეგრირებული საგნები
მასწავლებლების სახელი,გვარი
ქართული ენა და ლიტერატურა,მუსიკა
სიუზი ფელიშვილი,ნელი ნონიკაშვილი
გაკვეთილის თემა
სიმღერებად ქცეული ლექსები

გაკვეთილის ტიპი
შემაჯამებელი

გაკვეთილის ხანგრძლივობა
90 წუთი
სწავლების საფეხური და კლასი
II საფეხური,VII ლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა
                     14

სსს მოსწავლეთა რაოდენობა
                      0




          
          გაკვეთილის სასწავლო
   
          მიზნები
           
      ქართული
მოსწავლეებში მხატვრული კითხვის,კითხვარზე მუშაობის უნარ–ჩვევების განვითარება; ინფორმაციის მოძიებისა და პრეზენტაციის უნარ–ჩვევების გამომუშავება; პოეტური ნაწარმოების შექმნის უნარის ჩამოყალიბება; ტესტზე მუშაობის, ურთიერთშეფასებისა და თვითშეფასების უნარ–ჩვევის გამომუშავება; თანამშრომლობის უნარ–
ჩვევის განვითარება.

     მუსიკა
მუსიკალური სმენის განვითარება;მუსიკის თეორიის
 საკითხების სიმღერებთან დაკავშირების უნარ–ჩვევის გამომუშავება;
ჯგუფთან ერთად სიმღერის უნარ–ჩვევის განვითარება.


          ქართული

      






       ეროვნული საწავლო გეგმით
       განსაზღვრული მისაღწევი
       შედეგი/ინდიკატორები
     
ქართ.VII.3. მოსწავლეს შეუძლია სამეტყველო ქცევის
 შეცვლა საკომუნიკაციო ამოცანისა და აუდიტორიის გათვალისწინებით.
*ლექსის ზეპირად კითხვის დროს ინტონაციის საშუალე–
ბით გადმოსცემს ნაწარმოებში ასახულ განწყობას და
 ტექსტის შინაარსის შესაბამისად ცვლის მეტყველების ტემპს, ხმის ტემბრსა და სიმაღლეს.
ქართ.VII.7.მოსწავლეს   შეუძლია სხვადასხვა სახის ტექს–
ტების გააზრება–გაანალიზება,მათ მიმართ საკუთარი
 დამოკიდებულების გამოხატვა და ახსნა.
*ამოიცნობს წაკითხულ ტექსტში მთავარ აზრს (იდეას), განასხვავებს ფაქტებს შეფასებებისგან,გამოაქვს დასკვნები.
ქართ.VII.9. მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის გაანალიზება
 სტრუქტურული და ენობრივი მახასიათებლების მიხედ– ვით.
*ამოიცნობს და განმარტავს სხვადასხვა ჟანრის ტექსტების მახასიათებლების დანიშნულებას (მაგ,.სტროფებად დაყო–
ფის ან რიტმის,რითმის და ბგერწერითი ეფექტების დანიშ–
ნულებას  ლექსში).
ქართ.VII.10. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის  მიზნის შესაბა–
მისი სტრატეგიების გამოყენება.
*მოიძიებს საჭირო ინფორმაციას მისთვის საინტერესო თე–მებზე სხვადასხვა წყაროდან.
ქართ.VII.13.მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი ტექსტის
ორგანიზაციის წესებისა და ენობრივი ნორმების დაცვა.
*იცავს მართლწერისა და პუნქტუაციის წესებს.

      მუსიკა
მუს.VII.2. მოსწავლეს შეუძლია სიმღერა თანაკლასელებ–
თან ერთად.
*მღერის გუნდში ერთხმიან,ორხმიან და მარტივ სამხმიან სიმღერებს ხალხური და კლასიკური რეპერტუარიდან.
    
 
        წინასწარი ცოდნა
ქართულში:სახელმძღვანელოს შესაბამის თავში მოცემული ლექსები,რითმა,რიტმი.
მუსიკაში:თეორიული მასალა სიმღერების  შესახებ,სიმღე–
რა ჯგუფთან ერთად.



*   აქტივობა 1–ქართული
მოსწავლეებისთვის გაკვეთილის მიზნის გაცნობა (3 წთ).
*  აქტივობა 2–ქართული





გაკვეთილის მსვლელობა/
საკლასო მენეჯმენტი
ფრონტალური კითხვებით ტექსტებისა და თეორიული
მასალის ცოდნა–გაგების შემოწმება   (8წთ)
*  აქტივობა 3–ქართული
ლექსების ზეპირად გამომეტყველებით წაკითხვა  (12წთ)
*აქტივობა 4–ქართული
თითოეული ლექსის ავტორზე მოძიებული ინფორმაციის
 პრეზენტაცია (10 წთ)
*აქტივობა 5–ქართული
ჯგუფური მუშაობა ტექსტზე.პრეზენტაცია.
(არკვევენ ლექსების თემას,რითმის სახეს და სხვა.) 12 წთ.
*აქტივობა 6–ქართული
მოსწავლეები ქმნიან პატრიოტულ ლექსებს.აკეთებენ პრეზენტაციას(ჯგუფური მუშაობა). 12 წთ.
*აქტივობა 7–მუსიკა
მუსიკის თეორიის კითხვარზე მუშაობა.10 წთ
*აქტივობა 8–მუსიკა
მოსწავლეები ჯგუფურად მღერიან:,,სულიკოს,,  ,,საქარ–
თველოო ლამაზოს,,  ,,ბევრს არ დაგპირდები,,  ,,ბუზს არ აიფრენთ ,ქედებო!,,
მასწავლებელი ფორტეპიანოზე უკრავს.16 წთ
*აქტივობა 9–ისტ–ის გამოყენება
ისმენენ ,,სულიკოს,, ბათუმის აკადემიური გუნდის
 შესრულებით.
*აქტივობა 10–ქართული/მუსიკა
საშინაო დავალების მიცემა.


ქართულში:განმავითარებელი –კომენტარები                

     შეფასების საგანი და    
     პროცედურები
განმსაზღვრელი–ჩართულობით,ჯგუფური მუშაობით,
პრეზენტაციით.
მუსიკაში:განმავითარებელი–კომენტარებით.
განმსაზღვრელი–ჩართულობით,ჯგუფთან ერთად
სიმღერით.   
      
 სასწავლო მასალა და
ტექნიკური რესურსები
VII კლასის ქართულისა და მუსიკის სახელმძღვანელოები,
დაფა,ცარცი,საწერი ფურცლები,კალმები,ტესტი,კომპიუ–
ტერი,ფორტეპიანო.






No comments:

Post a Comment